Moji podaci

Svako korištenje portala Hrvatska kulturna baština podliježe niže navedenim uvjetima.

Autorska i srodna prava

Sva prava nad svim objavljenim sadržajima na portalu „Hrvatska kulturna baština“, koji uključuju, no nisu ograničeni na slike, tekstove i softver, pridržava Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07), kao vlastita intelektualna tvorevina, zaštićena je i baza podataka s obzirom na izbor i raspored sadržaja na portalu.

Uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštivanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.
Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.
Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.


Točnost i pouzdanost podataka

Ministarstvo kulture i medija će uložiti razuman napor kako bi se na navedenom portalu našli provjereni i točni podaci, ali ne može biti odgovorno za njihovu točnost i potpunost. Svi korisnici koji pristupaju portalu „Hrvatska kulturna baština“ koriste njegov sadržaj na vlastitu odgovornost. Ministarstvo kulture i medija neće biti odgovorno ni za kakve izravne, slučajne, posljedične, neizravne ili kaznene štete koje su nastale iz pristupa, korištenja ili nemogućnosti korištenja portala eKultura ili zbog bilo koje greške ili nepotpunosti u njenom sadržaju.
Ovaj portal sadrži informacije treće strane i veze do drugih mrežnih stranica nad kojima Ministarstvo kulture i medija nema kontrolu. Ministarstvo kulture i medija nije odgovorno za točnost ili bilo koji drugi aspekt takvih informacija i ne preuzima nikakvu odgovornost za takve informacije. Ministarstvo kulture i medija zadržava pravo izmjene sadržaja ovog portala na bilo koji način, u bilo kojem trenutku i iz bilo kojeg razloga i neće biti odgovorno ni za kakve moguće posljedice proizašle iz takvih promjena.

Zaštita privatnosti


Ministarstvo kulture i medija poštuje privatnost posjetitelja portala eKultura i prikupljat će samo osobne podatke kao što su ime, adresa, telefonski broj ili e-mail adresa korisnika kada ih oni dobrovoljno dostave. Ti podaci bit će korišteni isključivo kako bi se udovoljilo pojedinačnim zahtjevima za informacijama te kako bi se na temelju njih, boljim razumijevanjem potreba korisnika, unaprijedili sadržaji i usluge portala eKultura. Ti podaci neće biti prodavani niti korišteni, niti će biti prenošeni trećoj strani bez pristanka korisnika. Svaka promjena u politici privatnosti bit će objavljena na ovom portalu.

Zatvori
API: uvjeti korištenja

Preuzimanjem sadržaja s portala korisnik se obvezuje da će ga koristiti isključivo u nekomercijalne svrhe i samo za individualnu upotrebu u stručne i znanstvene svrhe uz poštovanje svih autorskih prava, drugih vlasničkih prava i svakog navedenog ograničenja prava.

Stoga se sadržaji s portala ne smiju dalje kopirati, reproducirati ili na bilo koji drugi način distribuirati bez izričitog dopuštenja Ministarstva kulture i medija.

Svako korištenje preuzetih sadržaja mora biti popraćeno napomenom „Copyright (c) 2021, Ministarstvo kulture i medija RH, sva prava pridržana“.

Zatvori
Pretražite portal

Zbirka Benko Horvat

Kao jedna od integralno sačuvanih zbirki umjetnina sakupljenih između dva svjetska rata, Zbirka Benko Horvat zauzima istaknuto mjesto u povijesti kolekcioniranja u Hrvatskoj. Pravnik i financijski službenik po zvanju, a numizmatičar, arheolog, povjesničar umjetnosti i strastveni sakupljač po životnom pozivu, Benko Horvat (Vinkovci, 14. IX. 1873. – Zagreb, 28. II. 1955.) za života je sakupio impresivnu numizmatičku i arheološku zbirku te zbirku slika i crteža starih majstora i slikara XIX. stoljeća, koju je još tijekom života darovao muzejskim institucijama. Zbirku grčkog i rimskog novca donirao je Arheološkom muzeju u Zagrebu (1928.), a dio numizmatičke zbirke oporučno je namijenio Gradskom muzeju u Vinkovcima ; zbirku umjetnina je 1946. godine darovao Gradu Zagrebu, te je ona godinu poslije otvorena za javnost pod imenom Galerija slika grada Zagreba »Benko Horvat«. Od njegove smrti 1955. godine zbirkom umjetnina upravljaju tadašnje Galerije Grada Zagreba, odnosno Muzej suvremene umjetnosti gdje je zbirka danas pohranjena. Sakupljačke interese Benka Horvata uvelike je odredio dugogodišnji boravak u Italiji, gdje je od 1907. do 1921. godine radio kao bankovni službenik u Trstu.

Kako svjedoči sačuvana dokumentacija Zbirke (koja sadrži i rukopisne bilješke samoga sakupljača), velik dio djelâ starih majstora kupljen je upravo u tom razdoblju, većinom od privatnih vlasnika i crkvenih institucija u Padovi, Trevisu, Veneciji, Veroni, Parmi, Paviji, Chioggi, Loretu i drugim gradovima i mjestima diljem Italije. Poznavanje talijanskog tržišta umjetnina Horvatu je omogućilo i posredovanje u nabavkama umjetnina za Strossmayerovu galeriju starih majstora HAZU u vrijeme obnašanja dužnosti tajnika Društva prijatelja Strossmayerove galerije (od 1930. do gašenja Društva 1947.), kada je – premda ponešto smanjenim intenzitetom – nastavio s akvizicijama djela za vlastitu zbirku. Iako povremeno izlagana, Zbirka Benka Horvata ostaje iz povijesno-umjetničke vizure slabo obrađena, a u segmentu koji obuhvaća djela starih majstora predstavlja istraživački potencijal upravo u pitanjima provenijencije i transfera umjetnina iz Italije, posebno s obzirom na sačuvane podatke o okolnostima u kojima su ostvarene pojedinačne akvizicije.

Privatni sakupljač Benko Horvat (1875. -1955.) iz Zagreba, donirao je svoju zbirku gradu Zagrebu 1946. godine, a od 1955. priključena je današnjem Muzeju suvremene umjetnosti.

Zbirka sadrži 705 predmeta, od čega najveći dio pripada arheološkom materijalu (metalni predmeti, staklo, geme, mala antička plastika), a manji dio čine grafička i crtačka djela europskih majstora od 15. do 19. stoljeća te slikarska djela raznih autora i europskih slikarskih škola od 14. do 19. stoljeća.

Ova iznimno zanimljiva i heterogena zbirka rezultat je višegodišnjeg sustavnog sakupljanja Benka Horvata istaknutog promicatelja kulturne baštine i velikog ljubitelja umjetnosti. Izgradnjom nove zgrade Muzeja suvremene umjetnosti ostvarena je mogućnost otvaranja zbirke za javnost izložbenim projektima i edukativnim programima.

Benko Horvat, rođen je u Vinkovcima 1875. godine. U Beču studira pravo, a u Grazu pohađa Trgovačku akademiju. Istodobno pohađa i predavanja iz povijesti umjetnosti i povezuje se s istaknutim numizmatičarima toga vremena. Od 1907. do 1921. živi pretežito u Trstu, a potom u Zagrebu. Iako je bio bankovni činovnik, Benko Horvat razvija široku kulturnu aktivnost. Pokreće i uređuje časopis Numizmatika, a osnivač je i predsjednik Jugoslavenskog numizmatičkog društva. Bio je tajnik “Društva prijatelja Strossmayerove galerije”. Od 1947. godine na Katarininom trgu njegova je zbirka otvorena javnosti pod nazivom Galerija slika grada Zagreba “Benko Horvat“. Nakon smrti Benka Horvata Grad Zagreb predaje Galeriju na upravljanje Gradskoj galeriji suvremene umjetnosti, danas Muzeju suvremene umjetnosti. Benko Horvat umro je 28. veljače 1955. godine.